Öğrenci ve akademisyenlerin Boğaziçi'ne atanmasına karşı çıktıkları Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci ve yönetimi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü’nün üç yıllık sözleşmesinin yenilenmesi isteğini reddetti. Yönetim bu kararına gerekçe olarak Sütlü hakkında Akşam ve Yeni Şafak gazetelerinde çıkan haberleri gösterdi.

Sütlü de yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne dava açtı. Dava 15 ay sonra Sütlü lehine sonuçlandı.

Davayı kazandığını sosyal medya hesabı X’ten duyuran Dr. Tolga Sütlü, “Mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin hakkımda yürüttüğü işlemi hukuka aykırı bularak iptal etti, bu süre zarfında bana ödenmemiş olan maaşlarımın da faiziyle ödenmesine hükmetti. Yani Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevime son veren Ekim 2022 tarihli yazı yok hükmündedir” diye yazdı.

15 ay sonra adaletin yerini bulduğunu belirten Sütlü, şöyle devam etti:

Kamyon ortalığı savaş alanına çevirdi Kamyon ortalığı savaş alanına çevirdi

Bu 15 ayda neler yaşadığımı, özel hayatımın, kariyerimin ve bilimsel araştırmalarımızın nasıl geri döndürülemez bir biçimde etkilendiğini ve en önemlisi de öğrencilerimin neler çektiğini uzun uzun anlatacak bir zaman elbette olur bir gün. Boğaziçi Üniversitesi’nde 3 senedir yapılan onca hukuksuzluğun, adaletsizliğin, mobbingin ve vicdansızlığın tekrar tekrar tespit edilip mahkeme tarafından iptal edildiği bu kaçıncı karar kim bilir… Bu hukuksuzlukları yapanlar ise arkalarındaki medya desteğini de kullanıp kamuoyuna toz pembe bir Boğaziçi hikayesi satarak hala koltuklarında oturmaya devam ediyorlar utanmadan. Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan hukuksuzluklara razı gelmediği için işinden, ekmeğinden edilen, kariyeri bitirilip hayatı karartılmaya çalışılan tüm bilim insanlarımız adına ‘yeter artık’ diyorum.

Kaynak: HABER MERKEZİ