Locko Chelsea'nin radarında Locko Chelsea'nin radarında

Ayaklarınızda meydana gelen önemsemediğimiz "ufak tefek" problemler çok daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. 

Özellikle diyabet hastaları ve başka kronik sağlık sorunu olanların ayak parmaklarını iyi izlemesi gerekiyor. 

Soğuk ayaklar diyabet, periferik arter hastalığı, kalp hastalığı, varis, pıhtılaşma bozuklukları ve lupus veya romatoid artrit gibi temel sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan kötü dolaşımın bir belirtisi olabilir.

Ayak tırnaklarındaki değişiklikler, özellikle tırnaklar kıvrık veya oyulmuş görünüyorsa anemi, hipotiroidizm veya otoimmün gibi bozuklukların neticesi olabilir.

Tırnaklar önlere doğru incelen bir görünüme sahiplerse, bunun sebepleri arasında sistik fibroz, kardiyovasküler hastalık, akciğer kanseri veya akciğer hastalığı veya kanın düşük oksijen seviyeleri bulunabilir.

Ayak parmaklarında şişlik, dolaşım sistemi sorunları, kötü kan akışı veya lenfatik sorunlarla ilişkilendirilebilir ve mantar enfeksiyonları, travmatik yaralanmalar, sedef hastalığı ve gut gibi sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Derin ven trombozu, böbrek yetmezliği, antidepresan ve steroid kullanımı veya hormonlar da ayak parmaklarında şişliğe neden olabilir. Ancak, uzun süre aynı pozisyonda durmak, uygun olmayan ayakkabı giymek, aşırı kilolu olmak, dehidrasyon veya tuzlu gıdaların tüketilmesi de şişliğin nedenlerinden olabilirler.

Ayak veya ayak parmaklarında karıncalanma veya uyuşma, genellikle diyabetle ilişkilendirilen periferik nöropati adı verilen bir rahatsızlık tarafından tetiklenebilir ve ayak ve ellerde tamamen his kaybına neden olabilir. Diğer belirtiler arasında zayıflık, yorgunluk ve kas spazmları bulunabilir. 

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA