Almanya’da hastanede rehine alarmı Almanya’da hastanede rehine alarmı

Almanya'nın Frankfurt, Hannover, Düsseldorf, Stuttgart, Kassel, Dortmund, Halle, Erfurt, Potsdam Nürnberg ve diğer kentlerinde toplanan 100 binden fazla gösterici, ülkede faşist partiyi ve Neo-Nazileri protesto etti.

"Demokrasiyi savun" sloganı atılan gösterilerde, "Naziler ve antisemitler sınır dışı edilmelidir", "Demokrasi için aşırılık yanlılarına karşı hep birlikte", "Faşizm bir alternatif değildir" yazılı pankartlar taşındı.

Hannover'deki mitingde Aşağı Saksonya Eyalet Başkanı Stephan Weil, insanları aşırı sağa karşı net bir duruş sergilemeye ve insan hakları ile demokrasiyi savunmaya çağırdı.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hendrik Wüst Düsseldorf'ta yaptığı konuşmada, "Almanya için Alternatif" Partisini (AfD) "tehlikeli bir Nazi partisi" olarak nitelendirdi.

Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve aşırı sağcılığı eleştiren sloganlar atan göstericiler, AfD'li siyasetçilere tepki gösterdi.

Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Thomas Haldenwang ise Westdeutsche Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, "Halkımızın sessiz çoğunluğunun aşırılığa ve antisemitizme karşı net bir tavır alması arzu edilen bir şeydir. Neyse ki şu anda pek çok insan buna karşı gösteri düzenliyor" ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da yaşadıkları kent olan Potsdam'daki protestoya katıldı.

AfD'NİN GİZLİ TOPLANTISI

AfD'nin gizli bir toplantıda göçmenleri sınır dışı planlarının sızmasının ardından özellikle sendikalar, sivil toplum örgütleri halkı aşırı sağa karşı gösterilere katılmaya çağırıyor.

Almanya'da birçok siyasetçi ve seçmen, AfD'nin yasaklanmasından yana görüş bildiriyor.

AfD, Federal Mecliste 78 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Kaynak: SOL HABER