AK Parti Beykoz ve Gaziosmanpaşa'da, Cumhuriyet Halk Partisi ise Arnavutköy, Bahçelievler, Fatih, Pendik, Ümraniye ve Zeytinburnu'nda itiraz başvurusunda bulunmuştu. Gaziosmanpaşa'da İl Seçim Kurulu Başkanlığı oyların yeniden sayılmasına karar vermişti. Bugün saat 11.00 itibarıyla AKP ve CHP'den 50'şer görevli ve İl Seçim Kurulu görevlileri huzurunda, oyların yeniden sayımına başlandı. Sonuçları takip etmek isteyen vatandaşlar oyların tutulduğu ve sayım işlemlerinin yapıldığı, Gaziosmanpaşa Belediyesi Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi önünde beklemeye başladı.

"HAK YEMEYİZ, HAKKIMIZI DA YEDİRMEYİZ"

CHP'li kaynaklar, 970 oy farkıyla kazanılan Gaziosmanpaşa seçiminde itiraz üzerine yapılan sayımın geçersiz oylarla sınırlı kalması gerekirken sonuç beklenmeden tüm sayımın yeniden yapılmasına evrildiği gerekçesiyle tepki gösterdi. "Belediyede yanlış işler yapmaktan vazgeçin! Hak yemeyiz, hakkımızı da yedirmeyiz" çıkışında bulunan CHP'lilere destek veren İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de bir paylaşım yaptı.

Gaziosmanpaşa'da sayım gerginliği: AKP'liler ve CHP'liler birbirine girdi - Resim : 1

Çelik, "Gaziosmanpaşa'da İlçe Seçim Kurulu'nun yeniden sayım kararı ile ilgili itirazımız sonucu YSK toplantıdayken üç seçim kurulundan bir tanesinin ısrarla yeniden sayım yapmak istemesi siyasi baskıların bir sonucudur. İlçe Seçim Kurulunda ortaya çıkan kargaşa görüntüleri ile ilgili İstanbul Valisi ile ilgili görüştüm, gerekli güvenlik önlemeleri alınacak. Sandıktan çıkan iradenin masa başında değiştirilmesine izin vermeyiz. Milletvekillerimiz ve örgütümüzle görevimizin başındayız" ifadelerini kullandı.

Gaziosmanpaşa'da sayım gerginliği: AKP'liler ve CHP'liler birbirine girdi - Resim : 2

Yargıtay'da başkan yine seçilemedi Yargıtay'da başkan yine seçilemedi

AK Parti İstanbul Milletvekili Adem Yıldırım, "Gaziosmanpaşa'da ilçe seçim kurulunun ve itiraz üzerine verilen il seçim kurulu kararının saat 10:00'da uygulanmasına karar verilmiş olup saat 11:15 olmasına rağmen CHP'li partililerin hakime ve kurula baskı yaparak sayım işlemini engellemeye çalışmaktadırlar. Oysa yapılan iş sadece mahkeme kararının uygulanma işidir. CHP'liler neden mahkeme kararını uygulatmak istemiyor anlamakta zorluk çekiyoruz!" şeklinde açıklama yaptı.

Gaziosmanpaşa'da sayım gerginliği: AKP'liler ve CHP'liler birbirine girdi - Resim : 3

Öte yandan, Gaziosmanpaşa'da sayım işlemleri sırasında CHP ve AK Parti taraftarları arasında yaşanan tartışmalar salona ve sokağa da sıçradı. İl Seçim Kurulu önünde iki parti taraftarının yumruk yumruğa kavga ettiği görüntüler servis edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ