Dağdan dev kayalar düştü, araçlar ezildi… Dağdan dev kayalar düştü, araçlar ezildi…

Haftasonu CHP'de Eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yakın isimlerden Eren Erdem'in açıklamalarıyla İzmir'de kapalı kapılar ardında yürüyen tartışmaların sır perdesi kalktı.

Erdem,  X hesabından şu paylaşımda bulundu:

Şu an, İzmir’i yüzde 100 kazanacak bir isim olan Tunç Soyer, şu dakikalarda Mehmet Cengiz’in adamına değiştirilmektedir. Sebebi Kılıçdaroğlu’nu kurultayda desteklemiş olmasıdır. Cemil Tugay aday yapıldığı an; Mehmet Cengiz ile ilişkilerini açık seçil ortaya koyan tüm belgeleri paylaşacağım.

Izmir-158

"EN UZUN ADAY MESAİSİ"

CHP Parti Meclisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir’in ilçe belediyelerinin adaylarının belirlenmesi amacıyla bugün 18.00’de toplanacak. PM öncesinde toplanacak Merkez Yönetim Kurulu İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için Tunç Soyer, Buğra Gökçe ve Cemil Tugay isimlerinden birini PM’ye taşıyacak.

CHP, 26 Ocak’ta gerçekleştirilen ve “En uzun aday mesaisi” olarak nitelendirilen Parti Meclisi toplantısının ardından bugün aday mesaisine devam edecek. Partinin 26 Ocak’ta açıklaması beklenen İBB adayını o gün açıklamayacağını Yazıyor'da günler öncesinden yazmıştık. Aday 3 gün gecikmeyle bugün açıklanacak. Eren Erdem'in çıkışı olmasa daha sonraya da kalabilirdi. 

Mevcut başkan Tunç Soyer’in memnuniyet anketlerinden iyi sonuç alması CHP’de kafaları karıştırırken Kurultay sürecinde Kemal Kılıçdaroğlu'na verdiği destek yeni yönetimin onu tercih etmesi ihtimalini oldukça düşürüyor. 

Izmir1-9

BU İŞ BİTTİ GÖZÜYLE BAKILIYOR

Partide, “Soyer ile devam edilsin” görüşü dillendirilirken Buğra Gökçe isminden yana görüş bildirenlerin sayısı da giderek artıyor. İzmir için dengeli bir liste oluşturmayı hedefleyen CHP yönetimi, “İthal aday” tartışmaları nedeniyle karar vermekte zorlanıyor. 26 Ocak’ta gerçekleştirilen MYK’nin geç başlama nedenlerinden birinin de yine ayak divanında yaşanan, “İzmir tartışması” olduğu kaydediliyor.

Mevcut Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın Genel Merkez'e giderek toplantı öncesi Özgür Özel'le görüşmesi, onun adaylığına kesin gözüyle bakılmasına sebep oldu. 

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA