Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin, İran destekli olduğu öne sürülen grupların Ürdün'de düzenlediği SİHA saldırısının ardından açıklamalarda bulundu.

Austin, Başkan Joe Biden yönetiminin savaşmak istememesine rağmen ABD'nin askerlerini savunmak için "gerekli tüm adımları" atacağını söyledi. 

Ürdün'de pazar günü düzenlenen saldırıda 3 ABD askeri ölmüş, 40'tan fazla asker de yaralanmıştı. İsrail-Hamas savaşının patlak vermesinin ardından ABD birliklerine yönelik can kaybına yol açan bu ilk saldırı, Orta Doğu'da gerilimin daha da yükselebileceği endişesine neden oldu. 

Austin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Pentagon'da yaptığı görüşmenin öncesinde "Başkan ve ben, ABD kuvvetlerine yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğiz ve birliklerimizi savunmak için gerekli tüm adımları atacağız" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de saldırıyla ilgili "Başkanın dün söylediği gibi, yanıt vereceğiz ve bu yanıt çok düzeyli olabilir, aşamalı olabilir ve zaman içinde sürdürülebilir olabilir" dedi.

PENTAGON: İRAN DA SAVAŞ İSTEMİYOR

Pentagon sözcüsü Sabrina Singh, gazetecilere verdiği demeçte İran'ın savaş istemediğine inandıklarını belirterek "Kesinlikle bir savaş peşinde değiliz ve açıkçası İran'ın ABD ile bir savaş arayışında olduğunu da görmüyoruz" diye konuşmuştu. 

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, "Rejimle askeri yolla çatışma peşinde değiliz" diyerek Biden'ın misilleme seçenekleri üzerinde çalıştığını söylemişti. 

Boşandığın için kurtuldun sanma! Boşandığın için kurtuldun sanma!

ABD, Ürdün'deki Tower 22 olarak bilinen askeri üsteki yaklaşık 350 askerin insansız hava aracını neden durduramadıklarını belirlemeye çalışıyor.

İki yetkili, saldırı İHA'sının geldiği sırada bir ABD drone'unun da üsse yaklaştığını söyledi. Yetkililerden biri, saldırı İHA'sının alçaktan uçtuğunu, bunun da savunma sistemleri tarafından kaçırılmasına neden olmuş olabileceğini söyledi.

ABD askerlerine 7 Ekim'den bu yana Irak, Suriye ve Ürdün'de 160'tan fazla saldırı yapıldı; Kızıldeniz'de de savaş gemilerine saldırı düzenlendi. 

Saldırılar, Biden'ın doğrudan İran'a darbe indirmesi yönündeki siyasi baskıyı artırıyor ancak Biden, daha geniş bir savaşı tetikleme endişesiyle bu adımı atma konusunda isteksiz.

Uzmanlar, devlet başkanının seçeneklerinin İran'ın dışındaki veya içindeki özel güçlerini hedef almayı ve yalnızca sorumlu İran destekli militanlara karşı daha temkinli bir misilleme saldırısını tercih etmeyi içerebileceğini söylüyor.

Kaynak: ERCAN ÇANKAYA